W samorządach

Witamy nowego prezydenta oraz nowych burmistrzów i wójtów

W ośmiu miastach i gminach odbyły się 13 czerwca przedterminowe wybory.

Konrad Fijołek wspierany przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 został wybrany prezydentem Rzeszowa w pierwszej turze przedterminowych wyborów, uzyskując ponad 56 proc. ważnych głosów. Ewa Leniart (PiS) otrzymała 23,62 proc., Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości) – 10,72 proc., a Grzegorz Braun (Konfederacja) – 9,15 proc. Wybory zostały zorganizowane, ponieważ rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc 10 lutego złożył rezygnację po tym, gdy przeszedł COVID-19.

Ale nie były to jedyne wybory, jakie odbyły się w ostatnią niedzielę. Przedterminowe wybory burmistrza Drobina wygrał kandydat PSL Krzysztof Wielec, pokonując pełniącego obecnie obowiązki na tym stanowisku Grzegorza Szykulskiego z PiS. Druga tura dopiero rozstrzygnie, kto zostanie wójtem gminy Tuczępy w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie). Zakwalifikowali się do niej Marek Marszałek i Jacek Wilk.

Izabela Mazurkiewicz z KWW Nasza Gmina Świdnica została wybrana na wójta gminy Świdnica w woj. lubuskim. Była jedyną kandydatką w przedterminowych wyborach, które odbyły się w niedzielę w następstwie śmierci wójta tej gminy Krzysztofa Stefańskiego. Julian Żygadło (bezpartyjny) wygrał w pierwszej turze wybory na burmistrza Kątów Wrocławskich (woj. dolnośląskie). Justyna Dąbrowska także w pierwszej turze wygrała przedterminowe wybory wójta gminy Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).

Z kolei Wojciech Dobrołowicz (PiS) oraz Ireneusz Kropidłowski (bezpartyjny) zmierzą się w drugiej turze przedterminowych wyborów na burmistrza Bogatyni (woj. dolnośląskie). W niedzielnym głosowaniu Dobrołowicz uzyskał 49 proc. poparcia, a Kropidłowski 18,16 proc. Poprzedni burmistrz Bogatyni Wojciech Błasiak zrezygnował z funkcji w sierpniu ub. roku, nie podając przyczyn.

Popularny niegdyś poseł PSL Eugeniusz Kłopotek został wybrany wójtem gminy Warlubie (woj. kujawsko-pomorskie). Jako ciekawostkę można podać, że w latach 1982–1988 Kłopotek był naczelnikiem tej gminy. Do wyborów doszło w związku z wygaśnięciem mandatu dotychczasowego wójta po jego prawomocnym skazaniu przez sąd. 

Oprac. na podst. PAP