W samorządach

Rowery miejskie wracają na ulice Chorzowa

Od 1 września chorzowianie znów mogą korzystać z roweru miejskiego. W ramach umowy z operatorem systemu 345 jednośladów III generacji zostało przekształconych na rowery IV generacji.

Sezon systemu o nazwie KajTeroz planowo ma trwać do końca listopada. Usługi operatorskie, tak samo jak w poprzednich latach, świadczy firma Nextbike. Umowa jest realizowana w kilku etapach. W ramach pierwszego 345 rowerów III generacji zostało przekształconych na pojazdy IV generacji. To najbardziej kosztochłonne prace, a ich wykonanie było konieczne, aby jednoślady spełniały odpowiednie standardy i można było z nich korzystać w przyszłości. W drugim etapie firma będzie świadczyć usługę operatorską polegającą na zarządzaniu i utrzymaniu systemu KajTeroz, jego kompleksowym serwisie i magazynowaniu rowerów. Ostatni etap to poddanie ich posezonowej konserwacji.

– Rowery zostały odpowiednio zabezpieczone oraz wyposażone w nowe hamulce i moduły GPS. Nie będziemy już mechanicznie wpinać ich w stojaki, ale zablokujemy je w stacji zdalnie, za pomocą aplikacji. To zdecydowanie wygodniejsze. Liczę na to, że dzięki tym zmianom, będzie mniej kradzieży i aktów wandalizmu, a więcej radości z jazdy – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Modyfikacje jednośladów pozwolą mieszkańcom na wygodniejsze korzystanie z systemu. – Najważniejsza zmiana dla użytkowników to przeniesienie blokady roweru na sam pojazd. Stacje oraz stojaki znane użytkownikom z poprzednich lat wciąż pozostają w Chorzowie, jednak przeszły modyfikacje i teraz służą jako wyznaczenie miejsca zwrotu i dodatkowe wsparcie roweru. Sam mechanizm blokady znajduje się na tylnym kole – mówi Cezary Dudek, rzecznik prasowy Nextbike Polska.

Po wypożyczeniu roweru poprzez zeskanowanie kodu QR aplikacją Nextbike zamek otworzy się automatycznie, natomiast przy zwrocie roweru wystarczy zamknąć blokadę. Dzięki przekształceniu pojazdów, w przyszłym sezonie chorzowski Rower Miejski mógłby się stać częścią Roweru Metropolitalnego.

– Powrót rowerów miejskich do Chorzowa to bardzo dobra wiadomość. Przede wszystkim dlatego, że chorzowskie wypożyczalnie mają ogromne znaczenie komunikacyjne dla centrum Metropolii. Przypomnę, że w przyszłym roku chcemy wystartować z naszym własnym systemem, czyli Rowerem Metropolitalnym. Będą to również rowery IV generacji, które dają użytkownikom większą swobodę. Chorzów już teraz wchodzi w IV generację, więc można powiedzieć, że będzie prekursorem w Metropolii w tym zakresie – mówi Kazimierz Karolczak Przewodniczący Zarządu GZM.

oprac. na podst. inf. UM Chorzów, fot. Łukasz Adamczyk/UM Chorzów

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane