W samorządach

Bydgoszcz: zero tolerancji dla śmiecenia

Projekt „Zero tolerancji dla śmiecenia” ma zapobiec powstawaniu dzikich wysypisk. Na terenie miasta zamontowano ponad 50 fotopułapek. Pierwszy sprawca został już ukarany.

Dzikie wysypiska to odwieczny problem włodarzy miast. Żeby im zapobiec i ukarać sprawców takiego wykroczenia, na początku maja br. zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel ogłosił rozpoczęcie projektu pn. „Zero tolerancji dla śmiecenia”. 

Zamontowane zostały fotopułapki w najbardziej newralgicznych miejscach. Po udanym pilotażu zdecydowano się rozbudować sieć fotopułapek, a od wakacji prowadzone są działania, dzięki którym wielu sprawców wykroczeń zostanie ukaranych i – co ważne – zobowiązanych do uprzątnięcia terenu. Po niespełna 2 tygodniach od rozpoczęcia projektu pierwszy sprawca wykroczenia został ukarany mandatem karnym i musiał uprzątnąć zaśmiecony teren.

Od początku lipca 2022 r. na terenie Bydgoszczy funkcjonują 52 fotopułapki. W celu objęcia monitoringiem całego miasta i wyeliminowania miejsc, gdzie dzikie wysypiska powstają najczęściej, lokalizacje będą co jakiś czas zmieniane. Cały miasto jest również kontrolowane przez pracowników Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi oraz strażników miejskich ze specjalistycznej grupy dedykowanej do współpracy z Biurem.

Za śmiecenie grozi mandat karny w wysokości 500 zł (w przypadku kiedy sprawca posprząta teren) lub do 5000 zł, jeśli sprawa trafi do sądu (kiedy sprawca nie uprzątnie terenu). 

oprac. na podst. inf. UM Bydgoszcz

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane